Przejdź do treści strony Przejdź do menu Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do mapy biuletynu
Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
Reset:
Lektor:

ZUS: Jak skorzystać z odroczenia terminu płatności składek w ZUS?

Data ogłoszenia:
11-04-2025

Przedsiębiorcy, którzy mają chwilowe problemy finansowe i trudności w pozyskaniu środków na terminowe opłacenie składek, mogą złożyć wniosek o odroczenie terminu płatności. Dzięki temu będą mogli przesunąć bieżące obciążenia w czasie, co pozwoli im na zachowanie płynności finansowej.

 

Odroczenie terminu płatności składek umożliwia przesunięcie bieżących obciążeń oraz uregulowanie składek w późniejszym, ustalonym z ZUS terminie. Dzięki temu przedsiębiorcy mogą zachować płynność finansową i kontynuować działalność na rynku, nie obawiając się nieodwracalnych konsekwencji związanych z przymusową egzekucją - informuje Krystyna Michałek, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w województwie kujawsko-pomorskim.

 

Takiej uldze w spłacie podlegają składki w pełnej kwocie oraz na wszystkie fundusze. Co istotne, odroczenie może dotyczyć jedynie tych składek, których termin płatności jeszcze nie upłynął. Dlatego wniosek trzeba złożyć najpóźniej w dniu płatności składki.

 

Warunki spłaty są ustalane indywidualnie i zależą od możliwości finansowych przedsiębiorcy. W przypadku odroczonych składek nie nalicza się odsetek. Zamiast tego pobierana jest opłata prolongacyjna w wysokości 50 proc. stawki odsetek za zwłokę, obowiązującej w dniu podpisania umowy. Taka ulga może stanowić pomoc publiczną.

 

Odroczenie terminu płatności składek udzielane jest wyłącznie na wniosek. W formularzu należy wskazać okres, za który składki mają być odroczone, proponowany termin zapłaty, źródło finansowania odroczonej składki oraz rodzaj wnioskowanej pomocy publicznej. Zakres wymaganych dokumentów uzależniony jest od rodzaju prowadzonej działalności oraz formy opodatkowania.

 

Wnioski można składać: elektronicznie (wniosek RSO), pisemnie, ustnie do protokołu lub telefonicznie - za pośrednictwem Centrum Kontaktu Klientów (aby złożyć wniosek w tej formie trzeba mieć profil na platformie PUE/eZUS).

 

Nie należy się obawiać formalności. W placówkach ZUS zatrudnieni są wyspecjalizowani doradcy, którzy na podstawie informacji uzyskanych od klienta zaproponują najdogodniejsze formy uregulowania zobowiązań, dostosowane do indywidualnej sytuacji oraz możliwości finansowych.

 

Odroczenie terminu płatności składki jest korzystnym rozwiązaniem w krótkim okresie, jednak warto mieć na uwadze jego konsekwencje. W miesiącu, na który przesunięto płatność, konieczne będzie uregulowanie zarówno bieżącej, jak i odroczonej składki. To oznacza podwójne obciążenie budżetu, dlatego przed podjęciem decyzji warto dokładnie przeanalizować swoje możliwości finansowe.

 

W roku 2024 ZUS odroczył terminy płatności 7 197 płatnikom składek na kwotę 1 003 219 tys. zł. W porównaniu do 2023 r. jest to wzrost liczby udzielonych odroczeń o 7,7 proc. i wzrost o 37,4 proc. kwoty objętej tym rodzajem ulgi.

 

Krystyna Michałek

regionalna rzeczniczka prasowa ZUS

w województwie kujawsko-pomorskim

Znak projektu Infostrada Kujaw i Pomorza 2.0, znak Fundusze Europejskie, znak barw Rzeczypospolitej Polskiej, znak Województwa Kujawsko-Pomorskiego, znak Unii Europejskiej Znak projektu Infostrada Kujaw i Pomorza 2.0, znak Fundusze Europejskie, znak barw Rzeczypospolitej Polskiej, znak Województwa Kujawsko-Pomorskiego, znak Unii Europejskiej

„Rozbudowa i modernizacja Systemu Regionalnego Biuletynu Informacji Publicznej Województwa Kujawsko-Pomorskiego” realizowana w ramach Projektu „Infostrada Kujaw i Pomorza 2.0", współfinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020 i ze środków budżetu Województwa Kujawsko-Pomorskiego