Przejdź do treści strony Przejdź do menu Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do mapy biuletynu
Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
Reset:
Lektor:

KRUS: STOP wypalaniu traw!

Data ogłoszenia:
03-03-2025

https://www.facebook.com/KRUSgov/

Wypalanie traw jest groźne i nie ma żadnego sensu.

Jak co roku przyłączamy się do kampanii społecznej Państwowej Straży Pożarnej „Stop Pożarom Traw”.

W Polsce nadal każdej wiosny dochodzi do licznych pożarów spowodowanych wypalaniem traw i nieużytków, mimo, że jest to nielegalne i bardzo niebezpieczne dla ludzi i zwierząt.

 

Za celowe wzniecenie ognia grozi mandat, kara grzywny, a nawet pozbawienia wolności.

 

Przestrzeganie zakazu wypalania gruntów rolnych jest jednym z warunków przyznawania dopłat bezpośrednich oraz obszarowych. W przypadku jego złamania ARiMR może nałożyć na rolnika karę finansową zmniejszającą wszystkie otrzymywane przez niego płatności.

 

Niestety, wciąż pokutuje przekonanie, że wypalanie traw, zarośli, trzcinowisk, resztek słomy i chwastów służy użyźnieniu gleby i pozbyciu się nasion niepożądanych roślin.

 

Tymczasem wyniki badań wskazują, że:

  • gleba po pożarze jest wyjałowiona, a nie użyźnia się;
  • nie dochodzi do naturalnego rozkładu resztek roślinnych;
  • przerywany jest proces formowania się próchnicy;
  • giną liczne organizmy żywe, niezbędne do prawidłowego funkcjonowania gleby i całego ekosystemu;
  • do atmosfery przedostaje się wiele związków chemicznych, trujących ludzi i zwierzęta.

 

Jest lepszy sposób na spożytkowanie pozostałości roślinnych. Kompostuj je! Kompost użyźni glebę i zwiększy plony bez szkód dla środowiska. Prawidłowe zmianowanie, poprawna agrotechnika, nawozy zielone i komposty znacznie przyspieszają regenerację gleby, a pożyteczne mikroorganizmy poprawiają jej jakość bardziej niż popioły.

 

KRUS APELUJE: nie wypalaj traw. To niemądry, barbarzyński zwyczaj.

 

 Informacja przekazana za pośrednictwem OR KRUS w Bydgoszczy

Znak projektu Infostrada Kujaw i Pomorza 2.0, znak Fundusze Europejskie, znak barw Rzeczypospolitej Polskiej, znak Województwa Kujawsko-Pomorskiego, znak Unii Europejskiej Znak projektu Infostrada Kujaw i Pomorza 2.0, znak Fundusze Europejskie, znak barw Rzeczypospolitej Polskiej, znak Województwa Kujawsko-Pomorskiego, znak Unii Europejskiej

„Rozbudowa i modernizacja Systemu Regionalnego Biuletynu Informacji Publicznej Województwa Kujawsko-Pomorskiego” realizowana w ramach Projektu „Infostrada Kujaw i Pomorza 2.0", współfinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020 i ze środków budżetu Województwa Kujawsko-Pomorskiego