Przejdź do treści strony Przejdź do menu Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do mapy biuletynu
Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
Reset:
Lektor:

ZUS: Emeryci i renciści coraz częściej wybierają bezgotówkowe formy wypłaty swoich świadczeń

Data ogłoszenia:
04-02-2025

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przekazuje aż 80 proc. świadczeń długoterminowych, takich jak emerytury, renty, nauczycielskie świadczenia kompensacyjne oraz zasiłki i świadczenia przedemerytalne, na rachunki osobiste swoich klientów. W województwie kujawsko-pomorskim stopień ubankowienia jest wyższy i przekracza 81 proc.

 

Wskaźnik ubankowienia klientów Zakładu Ubezpieczeń Społecznych cały czas rośnie. Obecnie 80 proc. emerytów i rencistów otrzymuje swoje świadczenia na konto bankowe, podczas gdy jeszcze cztery lata temu odsetek ten wynosił 73,8 proc. W województwie kujawsko-pomorskim w tym samym okresie poziom ubankowienia świadczeń wzrósł z 75,4 proc. do ponad 81 proc.

 

Spośród 472,6 tys. długoterminowych świadczeń wypłacanych przez ZUS w regionie, takich jak emerytury, renty, nauczycielskie świadczenia kompensacyjne oraz zasiłki i świadczenia przedemerytalne, 384 tys. jest przekazywanych na konto. Pozostałe 88,6 tys. świadczeń stanowiących niecałe 19 proc., dostarczają seniorom listonosze w formie gotówki – informuje Krystyna Michałek, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w województwie kujawsko-pomorskim.

 

Wśród osób, które niedawno przeszły na emeryturę, znacznie wyższy jest udział wypłat na konto – wynosi on 88 proc. w skali kraju, natomiast w regionie osiąga jeszcze wyższy poziom, wynosząc 90,5 proc. Dzieje się tak, ponieważ emeryci, kończąc swoją aktywność zawodową, nadal korzystają z osobistych rachunków bankowych. Opłacają rachunki, dokonują zakupów online oraz korzystają z kart płatniczych, nie zamierzając rezygnować z tych udogodnień po przejściu na emeryturę.

 

Osoby starsze często obawiają się nowych technologii. Wolą przechowywać pieniądze w domu oraz regulować należności i dokonywać zakupów gotówką. Takie postępowanie naraża je na kradzieże kieszonkowców oraz oszustwa, takie jak np. metoda „na wnuczka” czy „na policjanta”. Przekazywanie świadczeń  przez ZUS na konto bankowe jest znacznie bezpieczniejsze i wygodniejsze. Senior ma stały i szybki dostęp do swoich finansów, co pozwala mu swobodnie nimi dysponować, nawet podczas urlopu czy pobytu w sanatorium. Dzięki temu nie musi czekać na wizytę listonosza.

 

Emerytura na konto.  Wystarczy złożyć odpowiednią dyspozycję

Każdy klient ma możliwość samodzielnego wyboru sposobu, w jaki chce otrzymywać środki wypłacane przez ZUS  podczas składania wniosku o konkretne świadczenie. Jeśli obecnie otrzymuje emeryturę lub rentę w gotówce, a chciałby zmienić formę wypłaty na  przelew na rachunek bankowy, wystarczy, że wypełni formularz ZUS EZP, czyli wniosek o zmianę danych osoby zamieszkałej w Polsce. Wniosek można złożyć osobiście w placówce ZUS-u lub wysłać pocztą. Istnieje także możliwość dokonania takiej zmiany za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych PUE/eZUS przy posiadaniu podpisu kwalifikowanego. Warto pamiętać, że dyspozycję dotyczącą sposobu przekazywania wypłaty można w każdej chwili zmienić.

 

Krystyna Michałek

regionalna rzeczniczka prasowa ZUS

w województwie kujawsko-pomorskim

Znak projektu Infostrada Kujaw i Pomorza 2.0, znak Fundusze Europejskie, znak barw Rzeczypospolitej Polskiej, znak Województwa Kujawsko-Pomorskiego, znak Unii Europejskiej Znak projektu Infostrada Kujaw i Pomorza 2.0, znak Fundusze Europejskie, znak barw Rzeczypospolitej Polskiej, znak Województwa Kujawsko-Pomorskiego, znak Unii Europejskiej

„Rozbudowa i modernizacja Systemu Regionalnego Biuletynu Informacji Publicznej Województwa Kujawsko-Pomorskiego” realizowana w ramach Projektu „Infostrada Kujaw i Pomorza 2.0", współfinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020 i ze środków budżetu Województwa Kujawsko-Pomorskiego