Przejdź do treści strony Przejdź do menu Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do mapy biuletynu
Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
Reset:
Lektor:

Z mLegitymacji ZUS korzysta już 877 tys. emerytów i rencistów

Data ogłoszenia:
08-11-2024

Prawie 877 tys. osób pobrało mLegitymację ZUS z aplikacji mObywatel. Elektronicznym dokumentem można posługiwać się tak jak  tradycyjną legitymacją. Emeryt lub rencista, okazując legitymację na ekranie smartfona, potwierdza swoje uprawnienia do przysługujących mu ulg.

 

Od stycznia 2023 roku każdy emeryt i rencista ma możliwość korzystania z elektronicznej wersji swojej legitymacji. Jest ona dostępna w telefonie dzięki bezpłatnej aplikacji mObywatel. Aby dodać dokument, wystarczy uruchomić aplikację, kliknąć „Dodaj dokument” i wybrać z listy „Legitymacja emeryta-rencisty”. Od tego momentu na pulpicie aplikacji pojawi się ikona mLegitymacji. Co istotne, jeśli wcześniej nie dodano w aplikacji mObywatel dowodu osobistego, należy najpierw potwierdzić swoją tożsamość, dołączając „Dowód osobisty”, a następnie dodać „Legitymację emeryta-rencisty” – informuje Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie kujawsko-pomorskim.

 

ZUS automatycznie wystawia mLegitymacje wszystkim emerytom i rencistom. Osoby, które chcą otrzymać tradycyjną wersję  w formie plastikowej karty, mogą złożyć odpowiedni wniosek do ZUS (formularz ERL). Elektroniczny dokument mogą pobrać nie tylko nowi świadczeniobiorcy, ale także osoby, które na dzień 1 stycznia 2023 roku miały ważną legitymację plastikową.

 

Elektroniczna legitymacja w telefonie jest bardzo wygodna i działa jak tradycyjny dokument. Okazując legitymację na ekranie smartfona, można potwierdzić status emeryta lub rencisty, udowodnić prawo do świadczeń zdrowotnych oraz skorzystać z przysługujących ulg (np. zniżek na bilety).

 

Posiadacz obu wersji legitymacji może korzystać zarówno z tradycyjnej, czyli plastikowej karty, jak
i z jej wersji elektronicznej. Dotychczasowa legitymacja w formie plastikowej pozostaje ważna zgodnie z terminem jej ważności.

 

 

Krystyna Michałek

regionalny rzecznik prasowy ZUS

w województwie kujawsko-pomorskim

Znak projektu Infostrada Kujaw i Pomorza 2.0, znak Fundusze Europejskie, znak barw Rzeczypospolitej Polskiej, znak Województwa Kujawsko-Pomorskiego, znak Unii Europejskiej Znak projektu Infostrada Kujaw i Pomorza 2.0, znak Fundusze Europejskie, znak barw Rzeczypospolitej Polskiej, znak Województwa Kujawsko-Pomorskiego, znak Unii Europejskiej

„Rozbudowa i modernizacja Systemu Regionalnego Biuletynu Informacji Publicznej Województwa Kujawsko-Pomorskiego” realizowana w ramach Projektu „Infostrada Kujaw i Pomorza 2.0", współfinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020 i ze środków budżetu Województwa Kujawsko-Pomorskiego