ZGŁOSZENIE - Wycinka niezwiązana z prowadzeniem działalności gospodarczej na terenie nieruchomości stanowiących własność osób fizycznych
Właściciel działki chcąc usunąć drzewo z jej terenu na cele niezwiązane z działalnością gospodarczą, zobowiązany jest dokonać zgłoszenia tego zamiaru do właściwego organu:
Obowiązek zgłoszenia zamiaru wycięcia drzewa/krzewu z działki stanowiącej własność osoby fizycznej, gdy wycinka nie ma związku z działalnością gospodarczą, nie dotyczy:
- drzew, których obwody pni na wysokości 5 cm nie przekraczają:
a) 80 cm – w przypadku topoli, wierzb, klonu jesionolistnego, klonu srebrzystego,
b) 65 cm – w przypadku kasztanowca zwyczajnego, robinii akacjowej oraz platanu klonolistnego,
c) 50 cm – w przypadku pozostałych gatunków drzew.
- Krzewów, które rosną w skupisku, o powierzchni do 25 m2
- drzew lub krzewów owocowych, z wyłączeniem rosnących na terenie nieruchomości lub jej części wpisanej do rejestru zabytków lub na terenach zieleni.
WYMAGANE DOKUMENTY - OSOBA FIZYCZNA
Zgłoszenie zamiaru wycięcia drzewa, złożone przez właściciela nieruchomości, współwłaścicieli nieruchomości (jeżeli jest więcej niż jeden) lub pełnomocnika (jeżeli został wyznaczony) zawierające:
- imię, nazwisko, adres oraz numer telefonu zgłaszającego/zgłaszających/pełnomocnika,
- pełnomocnictwo oraz kopię dowodu wpłaty/przelewu za pełnomocnictwo w kwocie 17 zł, (pełnomocnictwo musi być w oryginale lub potwierdzone notarialnie lub do wglądu Referatu, do potwierdzenia za zgodność z oryginałem) – jeśli wyznaczono pełnomocnika
- adres nieruchomości, z której ma zostać usunięte drzewo,
- rysunek albo mapkę określającą usytuowanie zgłoszonego do usunięcia drzewa na tej nieruchomości (może być odręcznie narysowana)
Ważne!: Zgłoszenie należy opatrzyć czytelnymi podpisami wszystkich współwłaścicieli nieruchomości, zgodnie z informacjami zawartymi w księdze wieczystej prowadzonej dla tej nieruchomości.
W przypadku podpisów elektronicznych poprzez skrzynkę ePuap, koniecznym jest dołączenie podpisów elektronicznych wszystkich współwłaścicieli.
Natomiast jeśli dane w księdze wieczystej nie są aktualne, należy wówczas dołączyć dokument potwierdzający własność np. postanowienie o dziedzicznym spadku, akt przeniesienia własności nieruchomości.
Przesłanie zgłoszenia pocztą e-mail będzie skutkowało wezwaniem, do złożenia podania opatrzonego podpisem odręcznym bądź elektronicznym.
Brak podpisu pod zgłoszeniem lub skierowanie zgłoszenia przez osobę niebędącą właścicielem nieruchomości wyklucza możliwość usunięcia drzewa.
Ważne!: Opłata skarbowa za pełnomocnictwo wynosi 17 zł od każdej osoby udzielającej pełnomocnictwa. Pełnomocnictwa udzielone małżonkowi, wstępnemu, zstępnemu lub rodzeństwu są zwolnione z opłaty skarbowej. Opłatę można uiścić przelewem na rachunek bankowy nr: 52 9550 0003 2008 0077 0277 0001 lub w kasie UM w Ciechocinku przy ul. Kopernika 19, pokój nr 4
MIEJSCE ZŁOŻENIA DOKUMENTÓW:
- W formie papierowej za pośrednictwem poczty tradycyjnej na adres Urzędu Miejskiego w Ciechocinku, ul. Kopernika 19
- Bezpośrednio w sekretariacie Urzędu Miejskiego.
- Poprzez skrzynkę ePUAP z wykorzystaniem podpisu elektronicznego (należy wybrać "pismo ogólne do urzędu", formularze nie są dostępne na ePUAP ).
Termin i sposób załatwienia
- W terminie 21 dni od dnia doręczenia zgłoszenia, pracownicy Referatu Gospodarki Terenami i Ochrony Środowiska, dokonują oględzin drzewa objętego zamiarem usunięcia i sporządzają protokół z tej czynności.
- Osoba fizyczna nie otrzymuje decyzji zezwalającej na usunięcie drzew. Sprawy te załatwiają się tzw. "milczącą zgodą".
- Organ w terminie 14 dni od dokonania oględzin, może wnieść sprzeciw do zamierzonego usunięcia drzew (14 dni liczymy od następnego dnia po oględzinach).
W przypadku niekompletnego zgłoszenia zamiaru usunięcia drzewa (brak danych identyfikujących zgłaszającego lub działkę, lub załącznika graficznego) organ w drodze postanowienia nakładać będzie obowiązek jego uzupełnienia z zakreśleniem nieprzekraczalnego terminu 7 dni od dnia doręczenia postanowienia.
Nałożenie przez organ obowiązku uzupełnienia zgłoszenia w trybie postanowienia przerywa bieg terminu na wniesienie sprzeciwu.
W przypadku nieuzupełnienia zgłoszenia zgodnie z obowiązkiem nałożonym w drodze postanowienia, organ będzie mógł odstąpić od przeprowadzenia oględzin w terenie, pomimo ustalenia terminu ich przeprowadzenia i wniesie sprzeciw do zgłoszenia.
Do usunięcia drzewa będzie można przystąpić w sytuacji, gdy organ nie wniesie sprzeciwu do wycinki, w drodze decyzji, w terminie 14 dni od daty przeprowadzenia oględzin.
W przypadku nieusunięcia drzewa przed upływem 6 miesięcy od dnia przeprowadzenia oględzin na nieruchomości, konieczne jest powtórne złożenie zgłoszenia.
W przypadku usunięcia drzewa bez dokonania zgłoszenia, po dokonaniu bezskutecznego zgłoszenia lub przed upływem terminu na wniesienie sprzeciwu do zgłoszenia, a także pomimo wniesienia sprzeciwu do zgłoszenia, organ wymierzać będzie administracyjną karę pieniężną za usunięcie drzewa bez zezwolenia.
Jeżeli w terminie 5 lat od dokonania oględzin przeprowadzonych przez organ w związku ze złożonym zgłoszeniem zamiaru usunięcia drzewa, złożony zostanie wniosek o wydanie pozwolenia na budowę na podstawie ustawy z dnia 7 lipca 1994r. Prawo budowlane, a budowa będzie miała związek z prowadzeniem działalności gospodarczej i będzie realizowana na części nieruchomości, na której rosło/rosły usunięte drzewo, organ nałoży na właściciela nieruchomości, w drodze decyzji administracyjnej, obowiązek uiszczenia opłaty za usunięte drzewo lub drzewa.
UWAGA! W przypadku, gdy w zasięgu oddziaływania prac związanych z wycinka drzew lub krzewów występują miejsca wykorzystywane przez ptaki, powinna być ona przeprowadzona poza okresem lęgowym ptaków. Okres lęgowy większości gatunków ptaków to termin od 1 marca do 15 października.
PODSTAWA PRAWNA
Ustawa z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody
Ustawa z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego
Ustawa z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej
Załącznik: